FSMD075-60-2920-R
FSMD075-60-2920-R
Enlarge
For Reference Only
Part Number FSMD075-60-2920-R
LIXINC Part # FSMD075-60-2920-R
Manufacturer RFE/Fuzetec
Category
Description RESETTABLE FUSE - SMD, 2920 SIZE
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FSMD075-60-2920-R PCB Footprint and Symbol
FSMD075-60-2920-R Specifications
Part Number:FSMD075-60-2920-R
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :750 mA
Current - Max :100 A
Current - Trip (It) :1.5 A
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :2920 (7351 Metric), Concave
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :180 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :1 Ohms
Time to Trip :300 ms
Type :-
Voltage - Max :60V