NTE16000-ECG
NTE16000-ECG
Enlarge
For Reference Only
Part Number NTE16000-ECG
LIXINC Part # NTE16000-ECG
Manufacturer NTE Electronics, Inc.
Category
Description PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NTE16000-ECG PCB Footprint and Symbol
NTE16000-ECG Specifications
Part Number:NTE16000-ECG
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :100 mA
Current - Max :40 A
Current - Trip (It) :200 mA
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :2.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :7.5 Ohms
Thickness (Max) :-
Time to Trip :4 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :60V