MPTS0805L075R
MPTS0805L075R
Enlarge
For Reference Only
Part Number MPTS0805L075R
LIXINC Part # MPTS0805L075R
Manufacturer Meritek
Category
Description PTC RESET FUSE 6V 0.75A 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPTS0805L075R PCB Footprint and Symbol
MPTS0805L075R Specifications
Part Number:MPTS0805L075R
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :750 mA
Current - Max :100 A
Current - Trip (It) :1.5 A
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :0805 (2012 Metric), Concave
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :350 mOhms
Time to Trip :200 ms
Type :Polymeric
Voltage - Max :6V