MPTS1206L100R
MPTS1206L100R
Enlarge
For Reference Only
Part Number MPTS1206L100R
LIXINC Part # MPTS1206L100R
Manufacturer Meritek
Category
Description PTC RESET FUSE 6V 1A 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPTS1206L100R PCB Footprint and Symbol
MPTS1206L100R Specifications
Part Number:MPTS1206L100R
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :1 A
Current - Max :100 A
Current - Trip (It) :1.8 A
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :1206 (3216 Metric), Concave
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :55 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :210 mOhms
Time to Trip :300 ms
Type :Polymeric
Voltage - Max :6V