MPTR16V800H
MPTR16V800H
Enlarge
For Reference Only
Part Number MPTR16V800H
LIXINC Part # MPTR16V800H
Manufacturer Meritek
Category
Description PTC RESET FUSE 16V 8A RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPTR16V800H PCB Footprint and Symbol
MPTR16V800H Specifications
Part Number:MPTR16V800H
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :8 A
Current - Max :100 A
Current - Trip (It) :15 A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :8 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :20 mOhms
Thickness (Max) :-
Time to Trip :8 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :16V