MPRV120V300
MPRV120V300
Enlarge
For Reference Only
Part Number MPRV120V300
LIXINC Part # MPRV120V300
Manufacturer Meritek
Category
Description PTC RESET FUSE 120V 3A RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPRV120V300 PCB Footprint and Symbol
MPRV120V300 Specifications
Part Number:MPRV120V300
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :3 A
Current - Max :17 A
Current - Trip (It) :6 A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :100 mOhms
Thickness (Max) :-
Time to Trip :19.8 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :120V