MPTH600V160V
MPTH600V160V
Enlarge
For Reference Only
Part Number MPTH600V160V
LIXINC Part # MPTH600V160V
Manufacturer Meritek
Category
Description PTC RESET FUSE 250V 0.16A RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPTH600V160V PCB Footprint and Symbol
MPTH600V160V Specifications
Part Number:MPTH600V160V
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :160 mA
Current - Max :3 A
Current - Trip (It) :320 mA
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :-
Resistance - Initial (Ri) (Min) :4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :18 Ohms
Thickness (Max) :-
Time to Trip :7 s
Type :Polymeric
Voltage - Max :250V