PTCTZ3MR100GTE
PTCTZ3MR100GTE
Enlarge
For Reference Only
Part Number PTCTZ3MR100GTE
LIXINC Part # PTCTZ3MR100GTE
Manufacturer Vishay
Category
Description PTC RESET FUSE 245V 165MA 2SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PTCTZ3MR100GTE PCB Footprint and Symbol
PTCTZ3MR100GTE Specifications
Part Number:PTCTZ3MR100GTE
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :165 mA
Current - Max :2 A
Current - Trip (It) :270 mA
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-
Package / Case :2-SMD
Product Status :Obsolete
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :10 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :-
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :-
Time to Trip :3 s
Type :Ceramic
Voltage - Max :245V