SMAJ28CAQ-13-F
SMAJ28CAQ-13-F
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ28CAQ-13-F
LIXINC Part # SMAJ28CAQ-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ28CAQ-13-F PCB Footprint and Symbol
SMAJ28CAQ-13-F Specifications
Part Number:SMAJ28CAQ-13-F
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :8.8A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :400W
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :28V