SMAJ18CAQ-13-F
SMAJ18CAQ-13-F
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ18CAQ-13-F
LIXINC Part # SMAJ18CAQ-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ18CAQ-13-F PCB Footprint and Symbol
SMAJ18CAQ-13-F Specifications
Part Number:SMAJ18CAQ-13-F
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :13.7A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :400W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMA
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :29.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :18V