SMBJ28CAQ-13-F
SMBJ28CAQ-13-F
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJ28CAQ-13-F
LIXINC Part # SMBJ28CAQ-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJ28CAQ-13-F PCB Footprint and Symbol
SMBJ28CAQ-13-F Specifications
Part Number:SMBJ28CAQ-13-F
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :13.2A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMB
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :28V