SMCJ12CA-13-F
SMCJ12CA-13-F
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJ12CA-13-F
LIXINC Part # SMCJ12CA-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ12CA-13-F PCB Footprint and Symbol
SMCJ12CA-13-F Specifications
Part Number:SMCJ12CA-13-F
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :75.3A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMC
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :19.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :12V