SMBJ150A-13-F
SMBJ150A-13-F
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJ150A-13-F
LIXINC Part # SMBJ150A-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 150VWM 243VC SMB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJ150A-13-F PCB Footprint and Symbol
SMBJ150A-13-F Specifications
Part Number:SMBJ150A-13-F
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :2.5A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMB
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :243V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :150V