SMAJ14AQ-13-F
SMAJ14AQ-13-F
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ14AQ-13-F
LIXINC Part # SMAJ14AQ-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ14AQ-13-F PCB Footprint and Symbol
SMAJ14AQ-13-F Specifications
Part Number:SMAJ14AQ-13-F
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :17.2A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :400W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMA
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :23.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :14V