SMBJ160CA-13-F
SMBJ160CA-13-F
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJ160CA-13-F
LIXINC Part # SMBJ160CA-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJ160CA-13-F PCB Footprint and Symbol
SMBJ160CA-13-F Specifications
Part Number:SMBJ160CA-13-F
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :2.3A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMB
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :259V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :160V