SMAJ24CAQ-13-F
SMAJ24CAQ-13-F
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ24CAQ-13-F
LIXINC Part # SMAJ24CAQ-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ24CAQ-13-F PCB Footprint and Symbol
SMAJ24CAQ-13-F Specifications
Part Number:SMAJ24CAQ-13-F
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :10.3A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :400W
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :38.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :24V