DFLT40AQ-7
DFLT40AQ-7
Enlarge
For Reference Only
Part Number DFLT40AQ-7
LIXINC Part # DFLT40AQ-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 40VWM 64.5VC PWRDI 123
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DFLT40AQ-7 PCB Footprint and Symbol
DFLT40AQ-7 Specifications
Part Number:DFLT40AQ-7
Brand:Texas Instruments
Applications :Automation, Industrial, Multipurpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :3.49A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :POWERDI®123
Power - Peak Pulse :225W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :PowerDI™ 123
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :40V