SMCJ45CA-13-F
SMCJ45CA-13-F
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJ45CA-13-F
LIXINC Part # SMCJ45CA-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ45CA-13-F PCB Footprint and Symbol
SMCJ45CA-13-F Specifications
Part Number:SMCJ45CA-13-F
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :20.6A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMC
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :72.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :45V