3.0SMCJ20A-13
3.0SMCJ20A-13
Enlarge
For Reference Only
Part Number 3.0SMCJ20A-13
LIXINC Part # 3.0SMCJ20A-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 3.0SMCJ20A-13 PCB Footprint and Symbol
3.0SMCJ20A-13 Specifications
Part Number:3.0SMCJ20A-13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :3300pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :62.6A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :3000W (3kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMC
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :32.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :20V