SMBJE24A
SMBJE24A
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJE24A
LIXINC Part # SMBJE24A
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJE24A PCB Footprint and Symbol
SMBJE24A Specifications
Part Number:SMBJE24A
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :15.4A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :38.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :24V