SMBJE18A
SMBJE18A
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJE18A
LIXINC Part # SMBJE18A
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJE18A PCB Footprint and Symbol
SMBJE18A Specifications
Part Number:SMBJE18A
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :20.6A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :29.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :18V