SMFE12ALH
SMFE12ALH
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMFE12ALH
LIXINC Part # SMFE12ALH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 12VWM 20.1VC UNI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMFE12ALH PCB Footprint and Symbol
SMFE12ALH Specifications
Part Number:SMFE12ALH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :20.1A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :SOD-123F
Power - Peak Pulse :400W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SOD-123FL
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :19.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :12V