SMBJE100CA
SMBJE100CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJE100CA
LIXINC Part # SMBJE100CA
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 100VWM 162VC SMB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJE100CA PCB Footprint and Symbol
SMBJE100CA Specifications
Part Number:SMBJE100CA
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :3.7A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMB
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :162V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :100V