SMBJE85CA
SMBJE85CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJE85CA
LIXINC Part # SMBJE85CA
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJE85CA PCB Footprint and Symbol
SMBJE85CA Specifications
Part Number:SMBJE85CA
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :4.4A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :85V