P4SMAJ26A-AQ
Enlarge
For Reference Only
| Part Number | P4SMAJ26A-AQ |
| LIXINC Part # | P4SMAJ26A-AQ |
| Manufacturer | Diotec Semiconductor |
| Category | |
| Description | TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA/DO214 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | P4SMAJ26A-AQ PCB Footprint and Symbol |
| Shipping |  |
P4SMAJ26A-AQ Specifications
| Brand: | Texas Instruments |
| Applications : | Automotive |
| Bidirectional Channels : | - |
| Capacitance @ Frequency : | - |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) : | 9.5A |
| Mounting Type : | Surface Mount |
| Operating Temperature : | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Package / Case : | DO-214AC, SMA |
| Power - Peak Pulse : | 400W |
| Power Line Protection : | No |
| Product Status : | Active |
| Supplier Device Package : | SMA/DO-214AC |
| Type : | Zener |
| Unidirectional Channels : | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) : | 28.9V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : | 42.1V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) : | 26V |