BZW04-171
BZW04-171
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZW04-171
LIXINC Part # BZW04-171
Manufacturer Diotec Semiconductor
Category
Description TVS DIODE 171VWM 274VC DO15
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZW04-171 PCB Footprint and Symbol
BZW04-171 Specifications
Part Number:BZW04-171
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :1.5A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-50°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-204AC, DO-15, Axial
Power - Peak Pulse :400W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO15/DO204AC
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :274V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :171V