SMCJ220A/TR13
SMCJ220A/TR13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJ220A/TR13
LIXINC Part # SMCJ220A/TR13
Manufacturer YAGEO
Category
Description SMCJ, DO-204AB, 220V, 356V, REEL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ220A/TR13 PCB Footprint and Symbol
SMCJ220A/TR13 Specifications
Part Number:SMCJ220A/TR13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :4.2A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AB (SMC)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :246V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :356V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :220V