SMCJ13A/TR13
SMCJ13A/TR13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJ13A/TR13
LIXINC Part # SMCJ13A/TR13
Manufacturer YAGEO
Category
Description SMCJ, DO-204AB, 13V, 21.5V, REEL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ13A/TR13 PCB Footprint and Symbol
SMCJ13A/TR13 Specifications
Part Number:SMCJ13A/TR13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :69.8A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AB (SMC)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :21.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :13V