SMCJ36A-AT/TR13
SMCJ36A-AT/TR13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJ36A-AT/TR13
LIXINC Part # SMCJ36A-AT/TR13
Manufacturer YAGEO
Category
Description SMCJ, DO-214AB, 36V, 58.1V, AUTO
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ36A-AT/TR13 PCB Footprint and Symbol
SMCJ36A-AT/TR13 Specifications
Part Number:SMCJ36A-AT/TR13
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :25.9A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :36V