P6KE600A/B
P6KE600A/B
Enlarge
For Reference Only
Part Number P6KE600A/B
LIXINC Part # P6KE600A/B
Manufacturer YAGEO
Category
Description P6KE, DO-204AC, 512V, 828V, BOX
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models P6KE600A/B PCB Footprint and Symbol
P6KE600A/B Specifications
Part Number:P6KE600A/B
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :750mA
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-204AC, DO-15, Axial
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-204AC (DO-15)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :570V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :828V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :510V