15KPA85CA/B
15KPA85CA/B
Enlarge
For Reference Only
Part Number 15KPA85CA/B
LIXINC Part # 15KPA85CA/B
Manufacturer YAGEO
Category
Description 15KPA, P600, 85V, 137.6V, BOX
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 15KPA85CA/B PCB Footprint and Symbol
15KPA85CA/B Specifications
Part Number:15KPA85CA/B
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :109.7A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :P600, Axial
Power - Peak Pulse :15000W (15kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :P600
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :94.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :137.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :85V