SMAJ33CA R3G
SMAJ33CA R3G
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ33CA R3G
LIXINC Part # SMAJ33CA R3G
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Category
Description TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ33CA R3G PCB Footprint and Symbol
SMAJ33CA R3G Specifications
Part Number:SMAJ33CA R3G
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :7.5A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :400W
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :33V