SMCJ75CA V7G
SMCJ75CA V7G
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJ75CA V7G
LIXINC Part # SMCJ75CA V7G
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Category
Description TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ75CA V7G PCB Footprint and Symbol
SMCJ75CA V7G Specifications
Part Number:SMCJ75CA V7G
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :13A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :DO-214AB (SMC)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :121V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :75V