SMAJ170A
SMAJ170A
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ170A
LIXINC Part # SMAJ170A
Manufacturer HY Electronic (Cayman) Limited
Category
Description SURFACE MOUNT UNI/BI-DIRECTIONAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ170A PCB Footprint and Symbol
SMAJ170A Specifications
Part Number:SMAJ170A
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :1.5A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :400W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMA
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :275V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :170V