SMCJ10CA
SMCJ10CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJ10CA
LIXINC Part # SMCJ10CA
Manufacturer Meritek
Category
Description TVS DIODE 10VWM 17VC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ10CA PCB Footprint and Symbol
SMCJ10CA Specifications
Part Number:SMCJ10CA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :88.24A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :DO-214AB (SMC)
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :-
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :17V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :10V