MSMBJ170A
MSMBJ170A
Enlarge
For Reference Only
Part Number MSMBJ170A
LIXINC Part # MSMBJ170A
Manufacturer MDE Semiconductor Inc.
Category
Description TVS DIODE UP 170VRWM 275VC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MSMBJ170A PCB Footprint and Symbol
MSMBJ170A Specifications
Part Number:MSMBJ170A
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :2.2A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMB (DO-214AA)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :275V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :170V