MSMCJ85A
MSMCJ85A
Enlarge
For Reference Only
Part Number MSMCJ85A
LIXINC Part # MSMCJ85A
Manufacturer MDE Semiconductor Inc.
Category
Description TVS DIODE UP 85VRWM 137VC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MSMCJ85A PCB Footprint and Symbol
MSMCJ85A Specifications
Part Number:MSMCJ85A
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :11A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AB (SMCJ)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :85V