SMBJ58CA R5G
SMBJ58CA R5G
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJ58CA R5G
LIXINC Part # SMBJ58CA R5G
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Category
Description TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJ58CA R5G PCB Footprint and Symbol
SMBJ58CA R5G Specifications
Part Number:SMBJ58CA R5G
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :6.7A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :DO-214AA (SMB)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :93.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :58V