SMA6J28AHR3G
SMA6J28AHR3G
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMA6J28AHR3G
LIXINC Part # SMA6J28AHR3G
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Category
Description TVS DIODE 28VWM 44VC DO214AC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMA6J28AHR3G PCB Footprint and Symbol
SMA6J28AHR3G Specifications
Part Number:SMA6J28AHR3G
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :13.6A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :DO-214AC (SMA)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :44V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :28V