SMB10J40CAHR5G
SMB10J40CAHR5G
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMB10J40CAHR5G
LIXINC Part # SMB10J40CAHR5G
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Category
Description TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMB10J40CAHR5G PCB Footprint and Symbol
SMB10J40CAHR5G Specifications
Part Number:SMB10J40CAHR5G
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :15.5A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :1000W (1kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :DO-214AA (SMB)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :40V