SMCJ120CA
SMCJ120CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJ120CA
LIXINC Part # SMCJ120CA
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Category
Description TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ120CA PCB Footprint and Symbol
SMCJ120CA Specifications
Part Number:SMCJ120CA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :7.8A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMC (DO-214AB)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :193V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :120V