SMAJ58CA
SMAJ58CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ58CA
LIXINC Part # SMAJ58CA
Manufacturer Meritek
Category
Description TVS DIODE 58VWM 93.6VC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ58CA PCB Footprint and Symbol
SMAJ58CA Specifications
Part Number:SMAJ58CA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :4.27A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :DO-214AC (SMA)
Power - Peak Pulse :400W
Power Line Protection :-
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :93.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :58V