SMAJ33CAE3/TR13
SMAJ33CAE3/TR13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ33CAE3/TR13
LIXINC Part # SMAJ33CAE3/TR13
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ33CAE3/TR13 PCB Footprint and Symbol
SMAJ33CAE3/TR13 Specifications
Part Number:SMAJ33CAE3/TR13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :9.4A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :500W
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :33V