SMDJ85CA/TR7
SMDJ85CA/TR7
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMDJ85CA/TR7
LIXINC Part # SMDJ85CA/TR7
Manufacturer YAGEO
Category
Description SMDJ, DO-214AB, 85V, 137V, REEL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMDJ85CA/TR7 PCB Footprint and Symbol
SMDJ85CA/TR7 Specifications
Part Number:SMDJ85CA/TR7
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :21.9A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :3000W (3kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AB (SMC)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :85V