SMAJ11AE3/TR13
SMAJ11AE3/TR13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ11AE3/TR13
LIXINC Part # SMAJ11AE3/TR13
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ11AE3/TR13 PCB Footprint and Symbol
SMAJ11AE3/TR13 Specifications
Part Number:SMAJ11AE3/TR13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :27.4A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :500W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AC (SMA)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :18.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :11V