SMAJ28AE3/TR13
SMAJ28AE3/TR13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ28AE3/TR13
LIXINC Part # SMAJ28AE3/TR13
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ28AE3/TR13 PCB Footprint and Symbol
SMAJ28AE3/TR13 Specifications
Part Number:SMAJ28AE3/TR13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :11A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :500W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AC (SMA)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :28V