5.0SMDJ36CA/TR13
5.0SMDJ36CA/TR13
Enlarge
For Reference Only
Part Number 5.0SMDJ36CA/TR13
LIXINC Part # 5.0SMDJ36CA/TR13
Manufacturer YAGEO
Category
Description 5.0SMDJ, DO-214AB, 36V, 58.1V, R
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 5.0SMDJ36CA/TR13 PCB Footprint and Symbol
5.0SMDJ36CA/TR13 Specifications
Part Number:5.0SMDJ36CA/TR13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :86.1A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :5000W (5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AB (SMC)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :36V