1.5CE400CA BK PBFREE
1.5CE400CA BK PBFREE
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1.5CE400CA BK PBFREE
LIXINC Part # 1.5CE400CA BK PBFREE
Manufacturer Central Semiconductor
Category
Description TVS DIODE 342VWM 548VC DO201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1.5CE400CA BK PBFREE PCB Footprint and Symbol
1.5CE400CA BK PBFREE Specifications
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :4A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-201
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :548V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :342V