SMCJE110CAH
SMCJE110CAH
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJE110CAH
LIXINC Part # SMCJE110CAH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 110VWM BI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJE110CAH PCB Footprint and Symbol
SMCJE110CAH Specifications
Part Number:SMCJE110CAH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :8.5A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMC
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :177V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :110V