SMCJE85CAH
SMCJE85CAH
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJE85CAH
LIXINC Part # SMCJE85CAH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 85VWM BI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJE85CAH PCB Footprint and Symbol
SMCJE85CAH Specifications
Part Number:SMCJE85CAH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :11A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :85V